Jak uchovnit fenu/psa

Pří koupi štěňátka se každý majitel od chovatele dozvídá velkou spoustu zajímavostí, které zpravidla, buď z rozrušení nad příchodem malého tvorečka nebo odstupem času zapomíná. Rádi se s Vámi rozdělíme o své zkušenosti s chovem bílých ovčáků. Nebudeme psát o výběru štěněte, jak a čím krmit ani o jeho výchově. Spíše napíšeme něco o tom, jak se z Vašeho štěňátka, které má předpoklady pro chov, stane chovný jedinec.

Pro názornost se pokusíme sestavit pár bodů, které Vám v tom pomohou.

 

  Svod mladých < info o průběhu

  • věk: 6 – 18 měsíců (výjimečně starší), kontrola chrupu, výšky, u psů varlat… kontroluje klubová komise. Po absolvování svodu obdržíte „Svodovou kartu“, kde bude vše poznamenáno.
  • Absolvování svodu mladých je zaznamenáno do průkazu původu. Nezapomeňte s sebou přivést Průkaz původu psa, očkovací průkaz s platným očkováním. Pro uchovnění je svod povinný.

ŘÁD SVODU MLADÝCH <


  Bonitace < info o průběhu

   Věk pro účast na bonitaci je od 16 měsíců. Další podmínky:

  • absolvování min. 2 výstav (národní, mezinárodní, klubové nebo speciální) od třídy mladých výše. Alespoň jedna musí být Klubem pořádaná, na území ČR. Výsledek výstavního ohodnocení se známkou max. VD (velmi dobrý)
  • RTG DKK a DLK (RenTGen: Dysplazie Kyčelního Kloubu a Dysplazie Loketního Kloubu), psa lze rentgenovat od 16 měsíců u veterináře oprávněného tento úkon vykonávat, ten pak zašle snímek k vyhodnocení autorizované klubem určené osobě (v současné době MVDr. Slabý), cca do 3 týdnů Vám přijde vyhodnocení (do 1 měsíce je možnost se odvolat, pokud s výsledkem nesouhlasíte). Další možnost je OFA, od 24 měsíců  > INFO <
  • test na DM - Degenerativní myelopatie  > INFO <

 

Bonitace = celkové zhodnocení psa, exteriéru a povahy, obdobně jako na svodu, ale podrobněji a pečlivěji, provádí rozhodčí exteriéru s aprobací pro plemeno. Pokud pes nemá vyřazující vadu, je uchovněn.

Některé vyřazující vady: nesprávná výška (u psů jiná než v rozmezí 58 – 66 cm, u fen 53 – 61 cm), chybějící zub, nesprávný skus (anatomie zde), DKK – u psů vyšší než 1/1, u fen vyšší než 2/2, DLK – vyšší než 1/1, vady exteriéru (vylučující vady),...

Chovnost: u fen – od 20 měsíců do 8 let (možnost prodloužení na jeden vrh), psi – od 18 měsíců doživotně

Po absolvování obdržíte „Bonitační kartu“, kde bude vše poznamenáno. Výsledek bonitace je zaznamenán do průkazu původu.

> BONITAČNÍ ŘÁD <


Další kroky k chovu naleznete v sekci Informace pro chovatele