Syndrom Cauda Equina (SCE)
Všechna tato pojmenování označují onemocnění páteře, resp. míchy a míšních kořenů v oblasti přechodu bederních a křížových obratlů. V této oblasti již neprobíhá páteřním kanálem mícha, ale pouze nervové kořeny a svým vzhledem připomínají koňský ohon, proto latinské označení cauda equina.
Syndrom Cauda equina se vyskytuje nejčastěji u velkých plemen psů středního věku (především německého ovčáka).
Rozlišujeme 2 typy onemocnění
- kongenitální – vrozená stenóza (zúžení) cauda equina, která není spojena s plemennou či pohlavní predispozicí
- získaný syndrom cauda equina, vyskytující se nejčastěji u německých ovčáků středního věku, více u psů než u fen
S vrozenou formou onemocnění se příliš často nesetkáváme a proto se dále budeme věnovat jen získané formě.
Příčinou onemocnění je komprese míchy a míšních kořenů v úrovni obratlů 5.-7. bederního, 1.-3. křížového, případně 1.-5. ocasního. Důvodů komprese může být vícero:
- zlomenina nebo vykloubení obratle
- diskospondylitida- zánět meziobratlové ploténky a přilehlých částí obratle
- osteomyelitida obratle- zánět kostní dřeně obratle
- spondylosis deformans- deformace meziobratlové ploténky
- onemocnění meziobratlových plotének, např. akutní vyhřeznutí ploténky
- novotvary obratlů (L7-S1) a přilehlých měkkých tkání a nervových kořenů komprese míchy
Onemocnění se nejčastěji projevuje chronickou bolestivostí bederní páteře, kulháním na pánevní končetiny, zvíře odmítá chodit do schodů a zdolávat překážky, při sezení může zaujímat nepřirozené polohy, při chůzi si odírá hřbety tlapek, postupem času dochází k atrofii svalů stehen, abnormálnímu nesení a motorice ocasu, ochrnutí pánevních končetin a v pokročilých případech i k inkontinenci moči i trusu.
K úspěšné léčbě je v první řadě potřeba včasná a řádná diagnostika zahrnující jak ortopedické, tak neurologické vyšetření. K určení příčiny je nutné využít minimálně nativní RTG, někdy také kontrastní RTG, CT nebo magnetickou rezonanci.
V závislosti na vyvolávající příčině a stupni postižení je několik možných způsobů terapie
- konzervativní- podávání léků na bolest a omezení pohybu na 4-6 týdnů
- chirurgická- otevření obratle a uvolnění tlaku na míšní kořeny
V ordinaci MVDr. Radka Palána (www.veterinar-palan.cz) se ovšem osvědčilo využití terapeutického laseru ke zmírnění tohoto problému. Tento laser se dá aplikovat buď samostatně nebo v kombinaci s léky, ovšem v mnohem nižší dávce než bez použití laseru.
Toto zařízení emituje laserový paprsek, který působí na metabolickou aktivitu buněk tkání. Dochází ke zrychlení všech jejich funkcí, rychleji se tak obnovují a aktivují se přirozené reparační mechanismy tkání. Kromě účinku na buněčné úrovni, funguje laser i na celé svaly a svalové skupiny. Laserový paprsek totiž zahřívá postiženou oblast a vzniklé teplo uvolňuje slabost pánevních končetin ztuhlé svaly a svalové spasmy. Tím se výrazně tlumí bolest a proto je možné snížit dávku podávaných léků nebo je zcela vysadit.
Prognóza konzervativní terapie u bolestivosti zad je velmi dobrá, ale není vyloučené postupné zhoršení a recidivy.
Prognóza chirurgické terapie u akutního problému bez inkontinence je příznivá, u chronických případů s inkontinencí a těžkou obrnou pánevních končetin pochybná až nepříznivá.
Zpracovala MVDr. Jana Šafářová